SCHEDULE OF EVENTS

DAILY SCHEDULE OF EVENTS

There are a lot of great attractions at the SEMO District Fair. Here is a list of the day-to-day events happening at this year’s fair!

Looking to sign up for one of the contests? Learn more on our Exhibitor page.

FRIDAY SEPTEMBER 9

Non-livestock, open class exhibit entries accepted in the Arena Building and 4H Exhibit Hall

5:00 pm to 7:00 pm

Visit the Exhibitor page for more information about registering your exhibit

SATURDAY SEPTEMBER 10

ANNUAL FAIR PARADE

9:30 am – Parade runs from Capaha Park to the Fairgrounds

Pre-entry required by September 7 at the Fair Office

Fair Parade Entry FormFair Parade Band Entry Form

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

12:00 pm through 7:00 pm – FREE caricature drawings by Share Faerber

1:00 pm through 3:00 pm – Free Bingo

4:00 pm through 6:00 pm – Family Feud, sponsored by Cape Elks Lodge

7:00 pm through 9:00 pm – 2022 River Radio Heartland Idol LAST preliminary round

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

6:00 pm – Demolition Derby

COMPETITIONS AND CONTESTS

8:00 am – 11:00 am: All non-livestock open class entries for competition and display inside the Arena Building and 4H Exhibit Hall will be accepted. ENTRIES MUST BE IN BY 11:00 am.

11:00 am: Cornhole/Bags Tournament – singles event – American Legion Pavillion

1:00 pm: Cornhole/Bags Tournament – team event – American Legion Pavillion

ARENA BUILDING COMPETITION JUDGING

1:30 pm – All classes of entries inside the Arena Building judging to include Fine Arts, Photography, Floriculture, Horticulture, Family & Consumer Science and FFA Horticulture.

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

1:00 pm: 4H poultry, rabbits, guinea pigs – Poultry Tent

4:30 pm: Senior draft horse show and mule hitch challenge – Ball field #7

SUNDAY SEPTEMBER 11

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

9:00 am – 10:00 am: Cape County Cowboy Church

2:00 pm – 3:00 pm: SEMO District Fair Pageant (rehearsal)

3:00 pm – 6:00 pm: SEMO District Fair Pageant

Pageant Rules and Questionnaire

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

10:00 am – 1:00 pm: Flying W Barrel Racing practice

1:00 pm – Flying W Barrel Racing Extravaganza

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

11:00 am – Draft horse judging – Livestock Arena

1:00 pm – Poultry and Rabbit Dress-Up Contest • Children’s Crowing & Hen Clucking Contests – 4H / FFA goat tent show ring

2:00 pm – 4H dairy bucket calves, 4H dairy and FFA dairy judging – Livestock show arena

5:30 pm – Draft horse & mule hitch judging – Arena grandstand

MONDAY SEPTEMBER 12

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

6:00 pm to 7:30 pm – Platinum Performing Arts Baton Twirling and Dance

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

7:00 pm – River Radio’s Heartland Idol Final (FREE grandstand event)

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

8:00 am – All dairy cattle – Livestock show arena

9:30 am – Draft mules with jacks and jennets to follow – Ballfield #7

1:00 pm – Holstein with brown swiss and guernsey to follow – Livestock show arena

TUESDAY SEPTEMBER 13

TWO FOR TUESDAY SPECIAL PROMOTION

  • Two entry gate admissions for the price of one
  • Two carnival armbands for the price of one
  • Two food or other items for the price of one at participating vendors

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

5:30 pm – 6:00 pm: Mother/Daughter look-a-like contest

6:00 pm – 6:30 pm: Father/Son Look A like contest 

6:30 pm – 7:00 pm: Twins contest

REGISTER/CHECK IN FOR ALL CONTESTS BY 5:15PM AT THE ACTIVITIES TENT

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

7:00 pm: Cain with Jordan St. Cyr

WEDNESDAY SEPTEMBER 14

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

10:00 am to 2:00 pm – Montgomery Bank Senior Day (Free Bingo)

6:00 pm to 8:00 pm – Free Bingo

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

8:00 pm – The Steel Woods and Casey Donahew

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

8:30 am: 4H Beef bucket calves with 4H and FFA steer judging to follow – Livestock show arena

8:30 am: 4H & FFA market swine carcass; 4H & FFA market swine, open class market swine and open class market swine carcass judging – Swine tent show ring

8:30 am: 4H goats with FFA goats to follow – 4H / FFA goat tent show ring

8:30 am: 4H, FFA and open class sheep – sheep tent show ring

1:00 pm: 4H and FFA combined beef show – livestock show arena

5:00 pm: Charolais judging – Livestock show arena

THURSDAY SEPTEMBER 15

THRIFTY THURSDAY PROMOTION

All entry gate admissions only $3

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

6:00 pm to 7:30 pm: Stand Up Comedy featuring Buzz Sutherland, sponsored by Laughing Gas Comedy Club

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

8:00 pm: Blues Traveler

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

8:00 am: Hereford judging with simmental to follow – Livestock show arena

8:30 am: Guinea pigs, pigeons, poultry and rabbits – Poultry tent

4:30 pm: 4H & FFA livestock sale (sale order: Steers, Goats, Lambs, Barrows) – Livestock show arena

7:30 pm: Draft pony and mini mule hitches judging – Ballfield #7

FRIDAY SEPTEMBER 16

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

9:00 am: 4H & FFA Public Speaking competition

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

7:00 pm: Lucas Oil Pro Pulling League Western Series

LIVESTOCK COMPETITIONS AND JUDGING

8:00 am: Angus judging – Livestock Show Arena

9:30 am: mini mules judging – Ballfield #7

1:00 pm: other breeds beef cattle with commercial heifers to follow – Livestock show arena

1:30 pm: Draft ponies judging – Ballfield #7

3:30 pm: 4H draft horse, draft mule, mini mule and draft pony judging – Ballfield #7

7:30 pm: Draft ponies and mini mule hitches judging – Ballfield #7

COMPETITIONS AND CONTESTS

10:00 am: 4H & FFA Tractor Rodeo – Grandstand area infield (Ballfield #4)

6:30 pm: Cross-cut saw competition – Antique Tractor display area

SATURDAY SEPTEMBER 17

ACTIVITIES TENT SCHEDULE

10:00 am to 1:00pm: Dog Day! Local businesses, dog shelters and training centers go to the dogs!

12:00 pm to 7:00 pm: Free caricature drawings by Share Faerber

4:00 pm to 5:30 pm: Line Dancing Classes

6:00 pm to 8:00 pm: GenX – 80s party jams!

GRANDSTAND EVENTS (MORE INFO)

6:00 pm – Demolition Derby 2

COMPETITIONS AND CONTESTS

8:30 am: 4H Clover Kids’ small animal show

10:30 am: Quarter scramble – Livestock show arena

11:00 am: Cornhole/Bags tournament team singles event – American Legion pavilion

1:00 pm: Cornhole/Bags tournament doubles event – American Legion pavilion

2:00 pm: Pee Wee showmanship – Livestock show arena